حق پذیری ، یک ضرورت فراموش شده

0
204

بعضی وقتا صحبت کردن با یه نفر که هم صحبت خوبیه میتونه دریچه های خوبی از واقعیت ها رو به روت باز کنه. بعضی وقتا لازمه که بشینی با یکی حرف بزنی تا به چیزهایی فکر کنی که تا اون لحظه برات گم بوده و حتی لابلای سلول های ذهنت هم جایی نداشته. خوبیه صحبت های من با مهدی اینه که جرقه هایی توی ذهنامون ایجاد میشه که نتایج مثبت یا لااقل محرک داره. یه چیزی که تازه بهش رسیدم اینه که حق پذیری چقدر خوبه.

شاید بخواید بدونین حق پذیری چیه. بذارید براتون تصویر سازی کنم. تصور کنین توی یه باشگاه بدنسازی در حال کار با دستگاه پرس سینه هستید. برای مدت کمتر از یک ماهه که شروع کردید و مربی ای بالای سرتون نبوده و طبق برنامه باشگاه پیش میرید. خودتون احساس رضایت می کنید از نوع تمریناتتون و حتی هر روز توی آینه باشگاه با فیگورهای مختلف از رشد بی اندازه ی عضلاتتون عکس میگیرید و به تصور این که دارید هر روز به بدن آرنولد شواتزینگر معروف نزدیک تر میشید به خودتون افتخار میکنید.

اما در همین بین متوجه نگاه های یکی دیگه از اعضای باشگاه میشید که گاهی شما و وزنه زدنتون رو زیر نظر داره. صد البته که اول فکر میکنید اون داره به بدن ورزیده و عضلانیتون بعد از سه هفته وزنه زدن نگاه میکنه. اما یک روز که از قضا روی دو دستگاه کنار هم کار میکنید هم باشگاهیتون شروع به صحبت باهاتون میکنه و میگه: «داداش داری اشتباه میزنی»!

اول از همه بگم اینجا هنوز از نحوه ی گفتن این جمله صحبت نمیکنیم. ما در حقیقت به اصل هدف فکر میکنیم و حتی به نظر ما اون هم باشگاهی قصد تخریب و یا تمسخر شما رو نداره و صرفا میخواید راهنماییتون کنه. حالا سوالی که مطرح میشه اینه که عکس العمل شما چیه؟؟

مسلما عده ی زیادی از افراد در برابر شنیدن این جمله و جملات مشابه از گارد دفاعی وارد شده و جبهه گیری میکنن. دوستتون سعی داره بصورت منطقی به شما بگه که حرکتتون اشتباه و باید یه تغییری توی نحوه ی وزنه زدنتون بدید. اما شما که بعد از دوران باشکوه چند روزه ی ورزش جاضر به پذیرش نیستید. در حقیقت شما فاقد روحیه ی حق پذیری هستید که نتایج اون صرفا و صرفا و تاکید میکنم صرفا دامن خودتون رو میگیره. چون در نهایت با زدن حرکت به صورت اشتباه به عضلات و اندام خودتون آسیب میزنید.

دوست من، پذیرفتن انتقاد، شنیدن ایرادات شما رو کوچیک نمیکنه چون جه بخواید و چه نخواید حرکات شما مورد نگاه اطرافیانتون قرار میگیره. اما اگه کسی با منطق و با دلیل بهتون یه اشتباه رو گوشزد کرد جبهه نگیرید.

انتقاد پذیر باشیم . حق پذیر باشیم

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید